Reklamy všude kolem nás

9. února 2014 v 19:46 | Sola Fidelis/sola. |  Můj úhel pohledu
Dnešní svět.
Reklamy všude kolem nás.

Dneska jsem seděla v metře a začala přemýšlet, o čem bych měla psát. Dnešní svět, opakovala jsem si, dnešní svět. A pak mě to trklo - rozhlédnout se okolo sebe. Musím se rozhlédnout okolo sebe.

Samozřejmě, seděli tu lidé. Tiší, sedící na svých místech, poslouchající písničky, hrající si na mobilu. Ale každý byl jiný. Takže ne, lidé to nebudou, řekla jsem si. Hledala jsem dál.
Druhá věc, které jsem si všimla, byly reklamy. Kam jsem se podívala, vysely reklamy.

JEDETE NA ČERNOCHA?
KUPTE SI VSTUPENKU!
Dědictví aneb Kurvaseneříká

KANDIDÁT
Skutečný příběh, který se nikdy nestal

Alcatel Onetouch Idol X
ČAS NA
NOVÝ?!

Proč, říkám si? Barvy bodaly do očí a slogan Čas na nový mi v uších zněl hlasem toho pitomého mužíčka od alzy. Ten už musí nenávidět všichni. Navíc, reklamy byly stejné na každých dveřích! Jednou by to nestačilo? Nebo… nestačila by třeba hezky vyvedená adresa stránky s líbivým obrázkem? Nepotřebujeme podrobné informace o mobilu, stejně si to potom najdeme na stránce a porovnáme s ostatními. Teda, já bych to tak udělala.
Ničení krajiny a plýtvání železa a papíru jen kvůli billboardům, které vás jen vyrušují od řízení. Jasné barvy, na každém jiná, které jsou přímo sestavené tak, aby vás upozornily - v překladu, aby se vám vpálily do očí. Jela jsem autobusem a viděla jsem billboard snad na nějakou realitní kancelář. Různě široké modré a bílé pruhy (už jen to samo o sobě…) a žlutý text. Vy si toho prostě VŠIMNETE. A vpálí se vám to do mysli.
V Krči, nebo to byl IKEM, jsem otevřela oči, autobus zrovna zastavoval. Zastávka se vylidnila a já tak mohla vidět --- další reklamu. Tentokrát fialovou, docela příjemnou. Byla na ní ta brunetka s úžasnými vlasy, co je v každý reklamě na jejich šampóny. Tohle bylo něco o násobení vlasů. Jo, to bylo u IKEMu. V Krči jsou zastávky vždycky celý polepený plakátama-reklamama, je to strašný.
Já nevím, neměla by být tahle veřejná místa reprezentativní? Víte, strhnout reklamy a říct mladejm umělcům, aby si to vzali do parády. Znám lidi, co se sprejema umí zázraky. Znám lidi, co dokážou zázraky s tužkou nebo štetcem a znám i lidi, který udělaj dokonalost z fotky, kterou vyfotili v metru, i když jim tam vlez neplánovanej člověk. Dokonce jsou tu takoví, co by svým psaním - ať příběhy či úvahami - mohli změnit svět.
Co vylepit zastávky a veřejná místa místo reklam malbami, hezkým graffiti, dobře napsaným sloupkem či uměleckou fotkou? Aby lidé viděli… nás. Nás, Čechy. Tu půlku, čtvrtku a možná míň či víc, obyvatelstva, co tvoří. Aby viděli, že nejsme ztracení.
Samozřejmě vím, že je to bláhový sen, hloupá představa. Vandalové by počmárali nádherné obrazy sprostými malůvkami a slovy, propíchali fotky, přesprejovali graffiti a roztrhali slova. Nedej nože, pokud by to byl slash (ač lehký).
Neměli by lidé obdivovat krásnou krajinu namísto "hezkého billboardu", kteréhož grafika je stejně převzatá od zahraniční pobočky? Neměli by si lidé koupit a číst The fault in our stars namísto kupování si stále novějších a rozbitelnějších telefonů či vyzkoušení další novinky-šamponu/řasenky/krému, ačkoli doma toho mají nejméně pět neotevřených kusů?
Na co nám vlastně jsou informace o mobilu, když nejsme v elektrické prodejně. Nemohly by být reklamy na elektriku jen v elektrické prodejně, kosmetické reklamy jen v drogeriích a filmové plakáty v kinech? Vždyť víte: tam, kde patří a kde jsou užitečné.
A další - reklamy v televizi. Chápu, máte nějaké sponzory, dávají vám peníze a vy jim přinášíte publicitu, ale! Je to opravdu nutné, mít reklamu hlasitěji než film? Je to normální? Ne normální jako běžné, jelikož běžné to opravdu je, ale normální jako… nedokážu popsat ten význam, už se mi v té trvající normální-běžné terminologii ztratil. Vy víte, co myslím. Navíc, spočítali jste někdy, kolik trvá jedna přestávka během filmu? Já ne, ale chystám se na to. Dokonce i olympijský přenos ruší reklamy, ač je jich pomálu.
Říkám si, že by mohli pustit celý film/seriál/whatever a celý ten kolotoč reklam až po něm, ale vím, že by to strádalo na efektivitě - lidi prostě přepnou/vypnou televizi, když se na ten a onen pořad dokoukají.

Takže, jo, tohle je můj článek na TT, první tady. Doufám, že se vám líbí a že mi zanecháte komentář, nebo alespoň ohvězdičkujete. Všechno se cení. Napište svůj názor, argumentujte se mnou, whatever.
Mějte se,

Sola Fidelis
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama